Теплові насоси для великих об’єктів
Чим більша опалювана площа об’єкту – тим більше доцільність встановленнях енергоефективних систем теплопостачання. Адже різниця в витратах на опалення може становити сотні тисяч гривень на рік. Це стосується складів, офісних/бізнес центрів та будь яких інших об’єктів з великими потребами в теплі.
Існує декілька підходів щодо реалізації опалення великих об’єктів. Можна встановити одну але потужну установку, що самостійно опалюватиме/охолоджуватиме великий об’єкт, або каскад з менш потужних установок. Варіант з однією установкою має ряд недоліків.
По перше така установка, як правило – ексклюзивне рішення.
Замовнику доведеться довго чекати на її поставку. Логістичні проблеми виникають не лише на етапі постачання самого теплового насосу, але і на етапі постачання запчастин для його ремонту або обслуговування. Для великих об’єктів очікування на запчастину може коштувати дуже дорого, адже один день простою скажімо торгово-розважального центру коштує чимало коштів. Опалювати резервним джерелом тепла, такими як електрокотел – також дорого і недоцільно, адже простоює дороге енергоефективне обладнання.
Іншим недоліком є великий рівень шуму та вібрації обладнання. Одна установка зазвичай має набагато вищий рівень шуму ніж каскад з менш потужних теплових насосів.
По надійності рішення з одним або навіть двома тепловими насосами завжди поступається рішенню з каскадом теплових насосів. Якщо в каскаді вийде з ладу один тепловий насос або навіть два (що на практиці майже не можливо) – система в цілому буде працювати і виконувати поставлені задачі. В більшості випадків аварію буде майже непомітно. Запчастину для усунення несправності можна буде отримати максимально швидко зважаючи на її популярність, адже мова не йде про ексклюзивне рішення.
В системах з одним потужним тепловим насосом є питання з надлишковим теплом в міжсезоння.
Особливо коли мова йде про старт-стоп тепловий насос. В середині весни або осені потреба в теплі незначна, та суттєво менша ніж потужність теплового насосу. Це призводить до тактування теплового насосу (частого увімкнення і вимкнення), що суттєво скорочує термін служби обладнання. Для запобігання цього ефекту встановлюються буферні ємкості великої ємності та ціни.
В каскадному рішенні кожен тепловий насос є ступінню, це дозволяє максимально наблизити потужність теплових насосів до потреб в теплопостачанні в будь-який період року. Мінімальна ступінь увімкнення дорівнює потужності одного компресору теплового насосу.
Для великих об’єктів, в разі установки геотермального ТН, NIBE пропонує ще більшу кількість ступенів, так як кожен тепловий насос F1345 має два компресорних блоку і відповідно два щаблі.