Теплові насоси для опалення квартир
Все частіше сучасні багатоквартирні будинки здають власникам з автономними системами опалення або взагалі без них для подальшого самостійного встановлення автономної системи опалення. Існує також велика кількість будинків з централізованою системою опалення але з поквартирним розведенням труб, що дозволяє відмовитись від централізованого теплопостачання і встановити своє джерело тепла.
Тепловий насос це ідеальне рішення для всіх вищеперерахованих випадків. На відміну від газового котла, для підключення теплового насосу непотрібно отримувати ніяких дозволів і технічних умов (та й взагалі не завжди газ є в будинку).
Приклад встановлення теплового насосу повітря/вода в квартирі:
Окрім того тепловий насос для опалення квартири є більше безпечним приладом ніж газовий котел. Відсутнє горіння і відповідно відсутній ризик загорання або задимлення. Тепловий насос зазвичай більш зручний в використанні адже він має сучасну автоматику зі зручними підказами щодо налаштувань. Деякі моделі теплових насосів для квартир мають змогу поєднуватися з іншими кліматичними пристроями в квартирі такими як датчики температури, термоголовки для радіаторів тощо. Також притаманна для теплових насосів є можливість моніторингу та керування обладнанням віддалено через Інтернет.
Порівнюючи тепловий насос з електричним котлом одразу стає очевидною перевага теплового насосу яка полягає в більшій ефективності теплонасосу. Тепловий насос при опаленні квартири споживає в 3-5 разів менше електричної енергії ніж електричний котел. Відповідно і потужність системи електропостачання може бути нижчою у випадку встановлення теплового насосу. В деяких випадках встановлення електричного котла є неможливим в зв’язку з недостатньою кількістю потужності електропостачання квартири.
Керуючись необхідністю опалення, нагріву гарячої води, кондиціонування та вентиляції квартири – можна обрати тепловий насос.
Вагомим аргументом при виборі джерела тепла, на користь теплового насосу, є можливість останнього працювати також і в режимі охолодження квартири. Більшість теплових насосів повітря-вода за замовчанням можуть працювати в реверсному режимі, тобто в режимі охолодження/кондиціонування. Звичайно використання такого режиму необхідно передбачити на етапі проектування системи опалення/охолодження квартири. Завданням проектувальника є вибір приладів які будуть віддавати холод генерований тепловим насосом. Це можуть бути фанкойли, холодні стіни, холодні стелі, припливно-витяжна вентиляція.
Дивитись приклад встановлення системи “тепло-холодні стіни” :
Типи теплових насосів для опалення квартир
Повітря/вода
Найпопулярнішим типом теплового насосу для квартир є повітря-вода. Відбираючи тепло у вуличного повітря вони гріють теплоносій – воду. Це дозволяє інтегрувати тепловий насос в існуючу класичну водяну систему опалення і поєднувати його з іншим джерелом тепла. При виборі системи опалення слід враховувати що самою комфортною є система опалення поверхнями (стіни/підлоги). Ці поверхні здатні і охолоджувати приміщення.
Також можливий нагрів гарячого водопостачання за допомогою бойлеру непрямого нагріву.
NIBE пропонує рішення внутрішнього розумного блоку “все в одному”. Там є і автоматика для керування, бойлер, розширювальний бачок та все необхідне для роботи системи опалення/охолодження/гарячого водопостачання.
Щодо вибору моделей теплового насосу, зазвичай надається перевага спліт системам. Це пов’язано зі зменшеною вагою зовнішніх блоків в порівнянні з моноблочними тепловими насосами. В зовнішніх блоках спліт системи відступній теплообмінник фреон. Це дозволяє зменшити вагу зовнішнього блоку на 20-30 кг в залежності від потужності теплового насосу. Це робить можливість встановлення зовнішнього блоку на стінах з обмеженою несучою здатністю. До прикладу зовнішній блок теплового насосу NIBE AMS 10-6 має вагу всього 46 кг.
Повітря-повітря тепловий насос
По суті така система є подібною до звичайного кондиціонеру. Відмінність від кондиціонера в тому, що теплові насоси мають більшу ефективність при роботі в режимі опалення і працюють до більш низьких температур на вулиці. Системи повітря-повітря опалюють повітрям, не можуть бути комбіновані з іншим джерелом тепла. Експлуатація супроводжується постійним шумом вентилятора внутрішніх блоків і пересушенням повітря. Розподіл температури по приміщенню нерівномірний. В цілому такі рішення є далеко не самими комфортними для житла. Системи повітря-повітря доцільно використовувати лише в офісах та інших нежитлових приміщеннях.
Рекуператорний тепловий насос
В деяких випадках можна розглядати рекуператорні теплові насоси, працюючі на теплі повітря що видаляється вентиляцією. Значною перевагою вентиляційних теплових насосів є розташування у приміщенні, та відсутність шуму на вулиці. Недоліками є відсутність моделей з функцією охолодження (кондиціонування), та можливість використання лише в квартирах з відносно великим об’ємом витяжного повітря, тобто в квартирах площею більше за 110 м².
Геотермальні теплові насоси
Можуть бути застосовані лише для централізованого опалення всього будинку, а не для індивідуального встановлення в квартиру.